Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4 posty 0 komentarzy

... jak kamienie przez Boga rzucone na szaniec.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Ostatnio zrobiło się wiele szumu wokół ekranizacji książki A. Kamińskiego "Kamienie na szaniec" w reżyserii Roberta Glińskiego.

W opinii niektórych film budzi kontrowersje i silnie godzi w harcerskie ideały. Kolejnym zarzutem jest to, że wydarzenia przedstawione w filmie nijak mają się do książki.

Faktycznie, nie za każdym razem podczas ogladania projekcji dałam radę znaleźć w pamięci odzwierciedlenie książkowych faktów (w których na pewno było choć odrobinę fikcji literackiej). NIestety w dzisiejszych czasach trzeba też sięgać po skrajne obrazy, by publiczność pojęła emocje, które twórca chce przekazać.

"Kamienie na szaniec" to naprwdę świetny, zachwycający i wzruszający film, lecz ciężko powiedzieć, że to ekranizacja książki. Jest to co najwyżej film oparty na wydarzeniach i postaciach z tej znakomitej ksiażki, która wzrusza i edukuje kolejne pokolenia.

Patrząc na film z pozycji zwykłego widza, zrobił na mnie ogromne wrażenie. Postacie wykreowane przez aktorów były wyraziste, pełne autentycznych emocji. Scenografia niesamowicie oddawała klimat wojennej Warszawy. Widz przenosił się w czasie i miejscu utożsamiając się emocjami z bohaterami. To piękny film, o nadziei, miłości i wierze w zwycięstwo.

Lecz jako harcerka byłam zniesmaczona. Sceny erotyczne z udziałem głównych bohaterów (często stawianych młodym harcerzom jako przykład cnót) sprawiły, że zupełnie straciłam nadzieję na przetrwanie tych niezaprzeczalnych przykładów do naśladowania. Po śmierci Rudego pojawiła się butelka wina. Może to miało być tylko symboliczne, ale ugodziła w harcerskosć bohaterów.

Nie polecilabym tego filmu swoim harcerkom.

PS. PRZECZYTAJCIE KSIĄŻKĘ! NIE POZWÓLMY UMRZEĆ DOBREJ PAMIĘCI BOHATERÓW!

harcerka ZHR

16 lat

KOMENTARZE

 • Nie dali rady wygrać z pamięcią i historią,
  więc będą ją oswajać po swojemu, pozdrawiam.
 • „Kamienie na szaniec” – kolejny filmowy, antypolski gniot
  Antypolonizm
  http://monitorpolskislowian.iq24.pl/default.asp?grupa=189712&temat=365180
 • Trudno
  Proszę zastanowić się, kiedy poprawnie używa się słowa "ciężko" a kiedy należy użyć słowa "trudno". Bardzo mnie to razi i złości, że slowo "ciężko"jest już wszechobecne w błędnych semantycznych związkach frazeologicznych. Te dwa wyrazy niosą inną wartość i kontekst.
 • @Halszka 21:50:35
  A ty co? Belferka?
  To pisała mała dziewczynka. Zajmij się swoimi błędami a najlepiej samym językiem jakiego używasz.
 • @SpiritoLibero 01:19:40
  Proszę zwracać się do mnie Pani, bo krów z Panem nie pasałam, chamie.

OSTATNIE POSTY

więcej